2018 Lone Star Classic

Standstill & Marching Schedule

MARAUDER STADIUM

Time School Division Score
8:12 AM Fellowship Academy Standstill 2 – Red
8:24 AM RL Turner HS Standstill 2 – Red
8:36 AM

Break

8:48 AM Paris HS Standstill 2 – Red
9:00 AM Mineola HS Standstill 2 – Red
9:12 AM Paschal HS Standstill 2 – Red
9:24 AM Godley HS Standstill 2 – Red
9:36 AM Sunnyvale HS Standstill 2 – Red
9:48 AM Coppell HS Jr Varsity Standstill 2 – Red
10:00 AM Newman Smith HS Standstill 2 – Red
10:12 AM

Break

10:24 AM
10:36 AM Plano HS Marching Exhibition
10:48 AM Nimitz HS Standstill 2 – Silver
11:00 AM Robert E. Lee HS Standstill 2 – Silver
11:12 AM Atlanta HS Standstill 2 – Silver
11:24 AM Abilene HS Standstill 2 – Silver
11:36 AM Granbury HS Standstill 2 – Silver
11:48 AM Lake Highlands HS Standstill 2 – Silver
12:00 PM

Lunch

12:12 PM
12:24 PM
12:36 PM
12:48 PM Saginaw HS Standstill 2 – Silver
1:00 PM Chisholm Trail HS Standstill 2 – Silver
1:12 PM Grapevine HS Standstill 2 – Silver
1:24 PM Arlington HS Standstill 2 – Silver
1:36 PM Denton HS Standstill 2 – Silver
1:48 PM

Break

2:00 PM
2:12 PM Aledo HS Standstill 1 – Red
2:24 PM Redwater HS Standstill 2 – Red
2:36 PM Plano West HS Standstill 1 – Red
2:48 PM Springtown HS Standstill 2 – Red
3:00 PM Queen City HS Standstill 2 – Red
3:12 PM

Break

3:24 PM Forney HS Standstill 1 – Red
3:36 PM Byron Nelson HS Standstill 1 – Red
3:48 PM Highland Park HS Standstill 1 – Red
4:00 PM Pflugerville HS Standstill 1 – Red
4:12 PM

Break

4:24 PM
4:36 PM Lake Worth HS Standstill 2 – Red
4:48 PM Klein HS Standstill 2 – Silver
5:00 PM Memorial HS Standstill 2 – Silver
5:12 PM Independence HS Standstill 2 – Silver
5:24 PM Liberty HS Standstill 2 – Silver
5:36 PM Wakeland HS Standstill 1 – Red
5:48 PM Lone Star HS Standstill 1 – Red
6:00 PM V.R. Eaton HS Standstill 2 – Silver
6:12 PM

Dinner

6:24 PM
6:36 PM
6:48 PM
7:00 PM Waxahachie HS Standstill 1 – Silver
7:12 PM Alvin HS Standstill 1 – Silver
7:24 PM Keller Central HS Standstill 1 – Silver
7:36 PM
7:48 PM Vandegrift HS Standstill 1 – Silver
8:00 PM Hebron HS Standstill 1 – Silver
8:12 PM

Break

8:24 PM Richland HS Standstill 1 – Silver
8:36 PM Seguin HS Standstill 1 – Silver
8:48 PM Plano East HS Standstill 1 – Silver
9:00 PM Coppell HS Standstill 1 – Silver
9:12 PM Cedar Park HS Standstill 1 – Silver
9:24 PM

Break

9:36 PM
9:48 PM Marcus High School Exhibition

10:00 PM

Award Ceremony

 

Solo Schedule

MarCUS IAC

Time Soloist Division Score
4:04 PM Collin McEneaney – Leander HS SNARE
4:12 PM Sabian Carthen – Garland HS SNARE
4:20 PM Anthony Steller – Newman Smith HS SNARE
4:28 PM Joel Conroy – Fellowship Academy SNARE
4:36 PM Caysen Gosney – Saginaw HS SNARE
4:44 PM Nicholas Chang – Highland Park HS SNARE
5:00 PM Ryan Skinner – Keller Central HS KEYBOARD
5:08 PM Alex Vu – Keller Central HS KEYBOARD
5:16 PM David Cho – Hebron HS KEYBOARD
5:24 PM Michael Smith – McKinney Boyd HS KEYBOARD
5:32 PM Reed Smoot – Highland Park HS KEYBOARD
6:20 PM Cris Torres – Nimitz HS TENOR
6:28 PM Zack Shawver – Highland Park HS TENOR
6:36 PM Remy Thomas – McKinney Boyd HS TENOR
6:44 PM Brian Espey – Coppell HS TENOR
6:52 PM Ashrith Anumala – Coppell HS TENOR
7:00 PM McCartney Meyers – Wakeland HS TENOR
7:08 PM Jacob Dorfmister – Wakeland HS TENOR
7:24 PM Justin Walker – Lone Star HS SNARE
7:32 PM Allison Jin – Wakeland HS SNARE
7:40 PM Ryan Hodges – Lone Star HS KEYBOARD
7:48 PM Chloe Cuff – Wakeland HS KEYBOARD
7:56 PM Xochitl Vasquez – Denton HS KEYBOARD
8:04 PM Kent Fuller – Paschall HS KEYBOARD
2017
2016